SCHOOL HOURS:
Monday: 7:45am-4:15pm
Tuesday: 7:45am-4:15pm
Wednesday: 7:45am-2:00pm
Thursday: 7:45am-4:15pm
Friday: 7:45am-4:15pm

Democracy Prep Logo
Our DREAM Team is composed of 72 of the best educators in the world.
  • Leadership
  • Kindergarten Team
  • First Grade Team
  • Second Grade Team
  • Third Grade Team
  • Fourth Grade Team
  • Fifth Grade Team
  • Sixth Grade Team
  • Seventh Grade Team
  • Co-Curricular Team
  • Academic Collaboration
  • Instructional Support
  • Claire Libert

    Claire Libert

    Operations Manager

  • Kristen Trent

    Kristen Trent

    4th Grade Teacher

  • Sarah Morgan

    Sarah Morgan

    Regional Operations Coordinator

  • Ashley Brown

    Ashley Brown

    ACT Teacher

  • Derrick Clayton

    Derrick Clayton

    ACT Teacher

  • Quincy Wadley

    Quincy Wadley

    DREAM Coach

  • Will Staton

    Will Staton

    Special Assistant to the Interim Executive Director

  • Benjamin Feit

    Benjamin Feit

    Interim Executive Director

  • Tyrone Coleman

    Tyrone Coleman

    Seventh Grade Teacher

  • Keisha Kelly-Hopkins

    Keisha Kelly-Hopkins

    Sixth Grade Teacher

  • Elizabeth Logan

    Elizabeth Logan

    Sixth Grade Teacher

  • Tracy Olson

    Tracy Olson

    Fifth Grade Teacher

  • Trevor Proctor

    Trevor Proctor

    Fourth Grade Teacher

  • Tiana Beard

    Tiana Beard

    Fourth Grade Teacher

  • Jashae Johnson

    Jashae Johnson

    Fourth Grade Teacher

  • Karimah Smiley

    Karimah Smiley

    Third Grade Teacher

  • Diana Smith

    Diana Smith

    Kindergarten Teacher

  • Jessica Woodard

    Jessica Woodard

    ACT Teacher

  • Vivian Allmond

    Vivian Allmond

    ACT Teacher

  • Christina Sampler

    Christina Sampler

    Dedicated Aide

  • Brandon Griggs

    Brandon Griggs

    Dedicated Aide

  • Andrew Lanier

    Andrew Lanier

    DREAM Coach

  • Nicole Davis

    Nicole Davis

    Operations Associate

  • Nathaniel Ho

    Nathaniel Ho

    Charter Systems Manager

  • Laci Reynolds

    Laci Reynolds

    Receptionist

  • Brandon Werner

    Brandon Werner

    Brandon Werner

  • Lyndon Wrighten

    Lyndon Wrighten

    Kindergarten Teacher

  • Chalia Wells

    Chalia Wells

    Third Grade Teacher

  • Shatira Waller

    Shatira Waller

    Third Grade Teacher

  • Calvin Walker

    Calvin Walker

    DREAM Coach

  • Laura Schwartz

    Laura Schwartz

    Fifth Grade Teacher

  • Naquia Proctor

    Naquia Proctor

    Second Grade Teacher

  • Brandon Ortiz

    Brandon Ortiz

    Second Grade Teacher

  • Diane Olusada

    Diane Olusada

    Seventh Grade Teacher

  • Hannah Kenegy

    Hannah Kenegy

    Second Grade Teacher

  • Kelli Johnson

    Kelli Johnson

    Family Impact Coordinator

  • Kristin Hart

    Kristin Hart

    Fifth Grade Teacher

  • Jefferey Haas

    Jefferey Haas

    Second Grade Teacher

  • Keri Gigure

    Keri Gigure

    Kindergarten Teacher

  • Brian Duggan

    Brian Duggan

    Assistant Principal

  • Leonica Cox

    Leonica Cox

    Registrar

  • Jaime Brown

    Jaime Brown

    5th Grade Teacher

  • Saydekon Alpheaus

    Saydekon Alpheaus

    Dream Coach

  • Thomas Boswick

    Thomas Boswick

    Operations / Tech Associate

  • Marcus Whitfield

    Marcus Whitfield

    Instructional Support

  • Dionne Cooley

    Dionne Cooley

    Technology Teacher

  • Stradivari Baynard

    Stradivari Baynard

    Music Teacher

  • Grandville Martin

    Grandville Martin

    Sixth Grade Teacher

  • Melody Johnson

    Melody Johnson

    Fifth Grade Teacher

  • Maria Peters

    Maria Peters

    Fifth Grade Teacher

  • Sandhya Ghanta

    Sandhya Ghanta

    Lead Teacher and Grade Level Chair

  • Celia Daughtridge

    Celia Daughtridge

    First Grade Teacher

  • Shauntaye Fontroy

    Shauntaye Fontroy

    Instructional Coach

  • Brandi Jackson

    Brandi Jackson

    Third Grade Teacher

  • Ximena Marquez

    Ximena Marquez

    Third Grade Teacher

  • Jessica Butler

    Jessica Butler

    Third Grade Teacher

  • Joe Bolduc

    Joe Bolduc

    Grade Level Chair & ELA Teacher

  • Mariah Slade

    Mariah Slade

    First Grade Teacher

  • Jasmine Carter

    Jasmine Carter

    First Grade Teacher

  • Carlton Holliday

    Carlton Holliday

    First Grade Teacher

  • Leslie Jennings-Maldonado

    Leslie Jennings-Maldonado

    First Grade Teacher

  • Ethiopia Berta

    Ethiopia Berta

    Kindergarden Teacher

  • Stephanie Jarrett-Thorpe

    Stephanie Jarrett-Thorpe

    Principal

  • Jermel Powell

    Jermel Powell

    First Grade Teacher

  • Chelsea Sherrod

    Chelsea Sherrod

    Kindergarten Teacher

  • Rhonda Slade

    Rhonda Slade

    Sixth Grade Teacher

  • Takiyah Thompson

    Takiyah Thompson

    Second Grade Teacher

  • Shawanda Whitfield

    Shawanda Whitfield

    Fifth Grade Teacher

  • Alexander Yates

    Alexander Yates

    Instructional Support

  • Katrina Settles

    Katrina Settles

    Finance & Human Resources Manager

  • Myia McDaniel

    Myia McDaniel

    DREAM Coach

  • Khalid Lee

    Khalid Lee

    Head Custodian

  • LaMissha Hawkins

    LaMissha Hawkins

    Art

  • Ulaka Harris

    Ulaka Harris

    Physical Education

  • Tara Weiss

    Tara Weiss

    ACT

  • Molly Graham

    Molly Graham

    Social Worker

  • Jesse Teston

    Jesse Teston

    Lead Teacher